Костянтин Корсун

Експерт з кібербезпеки. У 2000-2005 заступник керівника відділу боротьби з комп’ютерною злочинністю при Департаменті контррозвідки СБУ. Засновник та перший керівник CERT-UA. Колишній директор та співзасновник української кібер-компанії.

Редакция Цензор.НЕТ может не разделять позицию авторов. Ответственность за материалы в разделе "Блоги" несут авторы текстов.

Чи схожий Федоров на Маска?

1 0072
Чи схожий Федоров на Маска?

Десь побачив порівняння Михайла Федорова з Ілоном Маском.
На перший погляд, подібності дійсно є: обидва брали активну участь у передвиборчій кампанії кандидата у Президенти та обидва сприяли перемозі свого кандидата, використовуючи інформаційні технології.
Один став віце-прем’єром, а другий претендує на крісло керівника ще нествореного відомства з реформи бюрократичного апарату.
До думки обох дослухається Президент країни.

Але є кілька досить суттєвих відмінностей.

Маск заходить на державну службу у статусі всесвітньої зірки та як  один з найбагатших людей Світу. Свої гроші він заробив власною працює та власним мозком. Не без допомоги бюджетного фінансування та грошей інвесторів, але ці гроші йому довірили, і він з ними начебто непогано справляється: Фалкони літають, Тесли їздять, Старлінк працює.
Вплив Ілона такий, що одним твітом він здатен змінити міжнародний курс біткоїна та сколихнути світову фінансову систему.

Ким був та чим займався хлопчик Міша 1991 р.н. до свого зоряного часу?
Промишляв з кентами онлайн-шахрайством, вошкався з запорізькими «регіоналами», на піку кар’єри заснував маленьку SMM-студію, про яку ніхто не чув навіть у його рідному Запоріжжі. У князі з грязі, як то кажуть.

І ще один момент.
Ілон Маск заходить у державне управління на відносно скромну посаду керівника ще не відомо якої агенції - у віці 53 років.
Маючи 12 дітей, кілька шлюбів, розлучень, судових процесів та гучних провалів у бізнесі.
Цей дорослий дядько вже наробив у житті усі можливі помилки, зробив з них висновки та досяг найвищих вершин. Вже сильно втомившись від світової уваги парации, таблоїдів та топових  світових медіа.

Федорову на момент призначення віце-прем’єр-міністром було 28 рочків.
Всьо, більше похвалитися нема чим.
Кримінальний, але навіть не авторитет.
Ніяких особливих досягнень у бізнесі.
Вельми скромні досягнення у регіональній громадській діяльності за підтримки не менш сумнівних «спонсорів».

Загалом 28 років – це такий вік, коли людина лише починає доросле життя та отримувати справжній життєвий досвід.
Але при цьому, будучи людиною молодою, пристрасно жадає визнання та уваги, грошей та слави, влади та поклоніння. Гормони, юнацький максималізм, розділення світу на «ми» та «вони». «Зробимо їх разом», оце все.

Звідси - з браку банального життєвого досвіду - і з’являється так зване магічне мислення: «все це просто зговір поганих людей, а щоб все виправити потрібна супер-пігулка або срібна куля, або чарівна паличка.
Звідки ці дістати – «так варто цього лише сильно захотіти».
І тоді одним помахом все стане на свої місця й буде усім щастя.
«Просто пєрєстать стрєлять»(С)

Усі останні п’ять років младо-жижиталізатори вірили у собою ж придуману «магію цифри».
Не сумнівалися, що складні та давні проблеми суспільних відносин можна вирішити простими «магічними» цифровими рішеннями.
І мали на реалізацію цих фантазій повний карт-бланш від Найголовнішого у країні.

Але дика й непрофесійна «діджиталізація» за 5 років безмежних повноважень й таких же безкраїх бюджетів приборкала бардак та корупцію в Україні - приблизно ніяк.
Хіба що НАБУ/САП оголосили безпосереднім підлеглим Федорова підозру у корупції на 62 млн. грн., а на закупівлі дронів цифровізатори вкрали 600 млн. гривень.
І це лише те, що достеменно відомо.

А ще достеменно відомо, що проєктами «Дія», РезервХрест, «вовина тисяча», «національний кешбек» та їм подібними, українців фактично позбавили права на конфіденційність та захист персональних даних.
І багато хто з цим смирився, промінявши свободу на «зручність» та кілька мідяків.
Що фактично і є єдиним суттєвим досягненням добровільно-примусової державної цифровізації по-федорівськи: придушення почуття гідності, самоповаги, духу вільнодумства, яким українці завжди відрізнялися від «насєлєнійя» запорєбріка.

Чи вийде у Маска приборкати американську бюрократію – побачимо вже невдовзі.
На його життєвому шляху, крім яскравих перемог, було також немало провалів та прикрих поразок.
Чи врахує він цей життєвий досвід? Скоріш за все.
Чи застосує «магічне мислення» для вирішення складних американських проблем? Та ХЗ, якщо чесно.
Чи ляпне якусь дічь типу «роль кібербезпеки дещо перебільшена»? Не виключено, він такий, він може.
Чи підуть Трамп з Маском шляхом «простих рішень»? Не знаю.

Єдине, у чому впевнений – сумний український досвід слід обов’язково врахувати.
І ніколи так не робити у країні, на яку з надією дивиться весь Світ.
Бо інакше 3,14здець.